راه اندازی RT-Thread روی F1C100s

wmp144

همکار جدید
سلام
چند وقت هست دارم تلاش میکنم سیستم عامل RT-Thread رو روی برد lichee pi nano که پردازنده ی F1C100s داره راه اندازی کنم.
فعلا فقط تونستم سیستم عامل رو روی برد اجرا کنم ولی در راه اندازی واحد های GPIO , UART , ... به مشکل خوردم.
اگر کسی تجربه‌ای در این زمینه داره ممنون میشم راهنمایی بفرماید.

M.R.Abedini

همکار جدید
سلام
چند وقت هست دارم تلاش میکنم سیستم عامل RT-Thread رو روی برد lichee pi nano که پردازنده ی F1C100s داره راه اندازی کنم.
فعلا فقط تونستم سیستم عامل رو روی برد اجرا کنم ولی در راه اندازی واحد های GPIO , UART , ... به مشکل خوردم.
اگر کسی تجربه‌ای در این زمینه داره ممنون میشم راهنمایی بفرماید.
سلام مهندس خوب هستید ؟ من کمی باهاش در اس تی ام کار کردم فقط شما کاش نحوه بالا اوردن سیستم عامل رو روی این لیچی رو میگفتید بعد باهم جلو میرفتیم
من این برد نانو رو دارم​

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Alma

wmp144

همکار جدید
سلام مهندس خوب هستید ؟ من کمی باهاش در اس تی ام کار کردم فقط شما کاش نحوه بالا اوردن سیستم عامل رو روی این لیچی رو میگفتید بعد باهم جلو میرفتیم
من این برد نانو رو دارم​
سلام ، ممنون از محبت شما
برای راه اندازی RT-Thread بر روی Lichee pi nano می تونید از آموزش این سایت کمک بگیرید.
فقط چند نکته وجود داره که به اون ها اشاره می کنم.
1- برای استفاده از Scons ابتدا Python رو نصب کنید و بعد با دستور pip یا pip3 آن را نصب کنید.
2- برای رفتن به حالت FEL مانند تصویر زیر پایه های 1 و 4 فلش رو اتصال کوتاه کنید و بعد ان را به رایانه متصل کنید.
3Anm.png
3- با برنامه Zadig درایور ان را نصب کنید.
4- نرم افزار sunxi-fel رو داخل پیوست قرار دادم که برای استفاده باید ان را به Path سیستم اضافه کنید.

یک سوال در مورد Lichee pi nano ؛ چه طور می توان برنامه را درون حافظه داخلی F1C100s بارگذاری کرد؟

پیوست‌ها

• sunxi_tools.rar
    5.2 مگایابت · بازدیدها: 4
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Alma

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
سلام ، ممنون از محبت شما
برای راه اندازی RT-Thread بر روی Lichee pi nano می تونید از آموزش این سایت کمک بگیرید.
فقط چند نکته وجود داره که به اون ها اشاره می کنم.
1- برای استفاده از Scons ابتدا Python رو نصب کنید و بعد با دستور pip یا pip3 آن را نصب کنید.
2- برای رفتن به حالت FEL مانند تصویر زیر پایه های 1 و 4 فلش رو اتصال کوتاه کنید و بعد ان را به رایانه متصل کنید.
مشاهده فایل‌پیوست 1162
3- با برنامه Zadig درایور ان را نصب کنید.
4- نرم افزار sunxi-fel رو داخل پیوست قرار دادم که برای استفاده باید ان را به Path سیستم اضافه کنید.

یک سوال در مورد Lichee pi nano ؛ چه طور می توان برنامه را درون حافظه داخلی F1C100s بارگذاری کرد؟
سلام قبلا توضیحاتی در موردش دادم ولی خاطرم نیست کجا کشتم ولی نتونستم پیداش کنم
اینجا یه توضیحاتی در موردش میدم

اول اینکنه همونطوری که میدونید برای پروگرام این میکرو نیاز به sunxi-fel هست و طبق توضیحاتی که دادید باید درایورش نصب شده باشه
این کار رو با بردن میکرو به حالت بوت و اتصال کوتاه کردن همون دو پینی که اشاره کردید انجام میشه یعنی قبل از اتصال به تعذیه به هم اتصال میدید سوکت USB رو وصل میکنیم به کامپیوتر
درایور رو تصب میکنیم و بعد با استفاده از دستورات sunxi-fel پروگرام میکنیم

در مورد خود دستورات هم به این صورته که دو حالت داریم میتونیم برنامرو مستقیما روی رم بالا بیاریم ی روی فلش رایت کنیم
اگر روی رم باشه که با قطع شدن تغذیه برد برنامه پاک میشه ولی در صورتی که روی فلش باشه برای همیشه هست و هربار که بوت بشه از روی فلش برنامه لود خواهد شد
البته توجه کنید روی برد اصلی لیچی ای سی فلش مونتاژ شده و باید این کارو خودتون انجام بدید
این برد میتونه از مموری SD ، ای سی فلش یا رم بوت بشه

برای اجرای RT-Thread نیاز به برنامه بوت هم داریم که قبلا نوشته شده و ضمیمه میکنم
برای پروگرام فایل بوت از دستور زیر استفاده میکنیم

sunxi-fel -p spiflash-write 0x00000000 boot.bin

این دستور فایل boot.bin رو در ایسی فلش از ادرس 00x00000000 پروگرام میکنه

بعد از این کار باید برنامه RT-Thread رو از ادرس 0x00010000 در ایسی فلش رایت کنیم که از این دستور استفاده میکنیم

sudo sunxi-fel -p spiflash-write 0x00010000 rtthread.bin

اگر در دستورات بالا به جای spiflash-write از write استفاده کنیم این کار مستقیما روی رم انجام میشه

توضیحات help خود sunxi-fel

1619248484486.png

پیوست‌ها

• boot.bin
    10 کیلوبایت · بازدیدها: 1

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
به صورت پیش فرض یوزارت قعال هست و در صورتی که سیستم عامل RT-Thread به درستی پروگرام شده باشه و برد لیجی همونطوری که در تصور اول مشخص شده با دو تا پین E0 , E1 که همون Rx , Tx هستند به نرم افزار ترمینال وصل شده باشه بعد از اتصال تغذیه برد باید اطلاعایت مشابه تصویر دوم در ترمینال نمایش داده بشه
باود ریت پیش فرض 115200 هست

1619251253741.png

1619251513674.png

در صورتی که بخوایید اطلاعات دیگه ای رو جهت دیباگ یا ... از میکرو به ترمینال ارسال کنید میتونید از دستور rt_kprintf استفاده کنید
این درستور مشابه rt_sprintf است با این تفاوت که اطلاعات رو با استفاده از یوزارت ارسال میکنه
برای مثال :

rt_kprintf("Sorry Can not load image from file Error: %d\n", res)

wmp144

همکار جدید
سلام ، ممنونم از توضیحات شما
از نظر پیداری چه قدر میشه به اجرای RT-Thread بر روی F1C100s اعتماد کرد و با توجه به این که F1C100s برای اجرای لینوکس طراحی شده ، چه قدر از امکانات اون با RT-Thread در دسترس هست.

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
سلام ، ممنونم از توضیحات شما
از نظر پیداری چه قدر میشه به اجرای RT-Thread بر روی F1C100s اعتماد کرد و با توجه به این که F1C100s برای اجرای لینوکس طراحی شده ، چه قدر از امکانات اون با RT-Thread در دسترس هست.
تقریبا همه انکاناتش قابل دسترس هست ولی فعلا نتونستم درایوری برای دیکدر های jpag و h264 پیدا کنم
درسته که برای لینوکس هست ولی لزوما اینطور نیست که نتونه سیستم عامل های دیگه رو اجرا بکنه

wmp144

همکار جدید
سلام قبلا توضیحاتی در موردش دادم ولی خاطرم نیست کجا کشتم ولی نتونستم پیداش کنم
اینجا یه توضیحاتی در موردش میدم

اول اینکنه همونطوری که میدونید برای پروگرام این میکرو نیاز به sunxi-fel هست و طبق توضیحاتی که دادید باید درایورش نصب شده باشه
این کار رو با بردن میکرو به حالت بوت و اتصال کوتاه کردن همون دو پینی که اشاره کردید انجام میشه یعنی قبل از اتصال به تعذیه به هم اتصال میدید سوکت USB رو وصل میکنیم به کامپیوتر
درایور رو تصب میکنیم و بعد با استفاده از دستورات sunxi-fel پروگرام میکنیم

در مورد خود دستورات هم به این صورته که دو حالت داریم میتونیم برنامرو مستقیما روی رم بالا بیاریم ی روی فلش رایت کنیم
اگر روی رم باشه که با قطع شدن تغذیه برد برنامه پاک میشه ولی در صورتی که روی فلش باشه برای همیشه هست و هربار که بوت بشه از روی فلش برنامه لود خواهد شد
البته توجه کنید روی برد اصلی لیچی ای سی فلش مونتاژ شده و باید این کارو خودتون انجام بدید
این برد میتونه از مموری SD ، ای سی فلش یا رم بوت بشه

برای اجرای RT-Thread نیاز به برنامه بوت هم داریم که قبلا نوشته شده و ضمیمه میکنم
برای پروگرام فایل بوت از دستور زیر استفاده میکنیم

sunxi-fel -p spiflash-write 0x00000000 boot.bin

این دستور فایل boot.bin رو در ایسی فلش از ادرس 00x00000000 پروگرام میکنه

بعد از این کار باید برنامه RT-Thread رو از ادرس 0x00010000 در ایسی فلش رایت کنیم که از این دستور استفاده میکنیم

sudo sunxi-fel -p spiflash-write 0x00010000 rtthread.bin

اگر در دستورات بالا به جای spiflash-write از write استفاده کنیم این کار مستقیما روی رم انجام میشه

توضیحات help خود sunxi-fel

مشاهده فایل‌پیوست 1164
سلام
برای پروگرام کردن spiflash از فایل boot.bin و دستوراتی که شما گفته بودید استفاده کردم ولی خطای زیر رو روی uart0 دریافت کردم.
کد:
Inti OK
Boot SPI
Magic error

این در صورتی هست که وقتی از فایل tina-spi.bin یا همون f1c100s.bin به جای boot.bin استفاده می کنم و روی رم پروگرام میکنم ، برنامه rtthread.bin به خوبی کار میکند.

ممنون میشم اگه راهنمایی کنید که چه طور برنامه را روی حافظه spi اجرا کنم.

بالا پایین