معرفی نرم افزار PI Expert و روش کار

• نویسنده موضوع Alma
  • تاریخ شروع

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
یکی از شرکت هایی که تولید کننده قطعاتی برای منابع تغذیه هست شرکت power integrations است که برای استفاده راحت تر محصولات خود اقدام به اراعه نرمافزاری با نام pi expert برای طراحی منابع تغذیه با محصولات خود کرده است

میتونید برای استفاده راحت تر به تعدادی از سمپل ها و نمونه کارهای استفاده شده از محصولات این شرکت از اینجا دسترسی پیدا کنید

چند نمونه مثال

این نرم افزار تقریبا همه کاراها رو به صورت اتوماتیک انجام میده و خیلی راحت و با کمترین تخصص در این زمینه میشه ازش استفاده کرد

این نرم افزار رو میتونید از اینجا دانلود کنید
این نرم افزار از انواع مختلف محصولات فلایبک این شرکت پشتیبانی میکنه مثل خانواده LinkSwitch ها و TinySwitch و TOPSwitch و ....

راحت ترین و قابل دسترس ترین نوع محصولات این شرکت خانواده TinySwitch یا TNY ها هستن لذا برای شروع کار بهتره از این خانواده استفاده کنید

برای مثال ما قراره در خروجی تغذیه ای داشته باشیم با ولتاژ های 5 و 12 و 5 ولت به صوری که یکی از 5 ولت ها با ولتاژ های دیگه ایزوله باشه پس شروع میکنیم
بعد از نصب و اجرای برنامه منوی New رو زده و در پنجره باز شده خانواده چیپ مورد نظر رو انتخاب میکنیم

upload_2019-2-13_12-52-25.png

در پنجره باز شده نوع چیپ رو انتخاب میکنیم برای مثال من چیپ TNY280 دارم و میخوام با این چیپ منبع تغذیه مو بسازم این چیپ از خانواده TinySwitch III هست لذا مثل تصویر این خانواده رو انتخاب میکنم
کلید OK رو میزنیم و پنجره بعدی باز میشه

upload_2019-2-13_12-55-26.png

در پنجره بعدی میتونم باز خانواده چیپ نوع پکیج قطعه و نوع تغذیمون که قراره توی جعبه باشه یا به صورت برد بدون جعبه و در نهایت نوع فیدبک که زنر باشه یا TL431 رو انتخاب میکنیم
در صورتی که از TL431 استفاده بشه ولتاژ خروجی تغذیه خیلی پایدارتر و دقیقتر خواهد بود
کلید Next رو میزنیم و وارد صفحه بعدی میشیم

upload_2019-2-13_12-58-14.png

در این صفحه ولتاژ ورودی تغذیه و فرکانس شبکه رو انتخاب میکنیم
توضیح بیشتری نیازی نیست همه چیز کامل مشخصه
باز کلید Next و وارد صفحه بعد میشیم

upload_2019-2-13_12-59-53.png

اینجا باید ولتاژ ها و جریانهایی که نیاز داریم رو وارد کنیم
کلید Add رو میزنیم و در پنجره باز شده مقدار ولتاژ و جریان مورد نیاز رو وارد میکنیم

upload_2019-2-13_13-2-22.png

کلید OK رو میزنیم و این کار رو برای هر سه ولتاژ انجام میدیم
توجه داشته باشید هر چیپ توان محدودی داره پس نمیشه بیشتر از اون توان رو وارد کرد

upload_2019-2-13_13-3-41.png

همونطوری که مشاهده میکنید بعد از وارد کردن هر سه خروجی توان ماکزیمم 22W محاسبه شد
حالا کلید Next رو میزنیم و وارد صفحه بعدی میشیم

upload_2019-2-13_13-5-49.png

در این صفحه اسم پروژه و تنظیمات لازم دیگه رو انتخاب میکینم
در صورتی که میخوایید خروجی اندازه ها بر واحد میلیمتر باشن باید تیک SI Units رو هم بزنیم
و اگر نیاز به شیلد قرقره هست تیک Use Shield Windings هم میزنیم اینججا من نیازی بهش ندارم
و نهایتا کلید Finish و تمام

اینجا ممکنه پنجره ای باز بشه که از شما تنظیمات بهینه کردن رو بخواد
که میتونید داشتن فیلتر و نوع یا اندازه قرقره و ... رو وارد کنید
توجه به این نکته مهمه که هر قرقره میتونه توان محدودی رو عبور بده لذا اولین قرقره نمایش داده شده حداقل بوده و از اون کوچکتر مقدور نیست ولی میتونید قرقره های بزرگتر رو هم انتخاب کنید

برای مثال اینجا EEL22 کوچترین قرقره برای توانی تغذیه من هست

upload_2019-2-13_13-13-6.png

ولی چون قرقره من EF25 هست این مورد رو انتخاب میکنم

upload_2019-2-13_13-14-14.png

حالا کلید OK رو مزنیم و تمام
اینجا ممکنه نرم افزار خطا بده که نمیتونم بهینش کنم که اصلا مهم نیست
یا ممکنه پنجره ای دیگه باز بشه که بهتون لیستی میده که میتونید دیود ها و بهره خروجی رو انتخاب کنید
البته این تنظیمات رو میشه بعدا هم اعمال کرد و تغییرات لازم رو انجام داد

upload_2019-2-13_13-21-11.png

همونطوری که میبینید شماتیک تغذیه اماده شده حالا میتونیم قطعات رو تغییر بدیم و مواردی که موجود داریم رو انتخاب کنیم برای مثال من دیود UF4007 دارم لذا دیود هارو با اینی که موجود هست تعویض میکنم
روی دیود ها دوبار کلیک میکنم و از لیست دیود مورد نظرم رو انتخاب میکنم
چیپ هم TNY279 هست اونو هم TNY280 میکنم البته خیلی هم مهم نیست فقط توانشون فرق داره

upload_2019-2-13_13-48-26.png

حالا از قسمت سمت چپ نرم افزار میتونید پینهای ترانس رو جابجا کنید
یا هر تغییری که نیازه بدیم

upload_2019-2-13_13-55-16.png

مشخصات و توضیح پیچیدن قرقره تغذیه هم اینجا هست که با توجه به توضیحات میتونید به راحتی بپیچید

upload_2019-2-13_13-56-56.png

نکات مهم طراحی PCB تغذیه هم توی این سربرگ اراعه میشه که رعاتشون مهمه

mohammad_azizi

همکار
از بابت توضیحات ممنون ولی من سایت eca v رو دیدم منبع 1.5 آمپری رو میگه 14500 (11 فروردین 98) آی سی tny280 رو تو اینترنت گشتم 16000
شما جایی رو سراغ داری بتونیم آی سی رو ارزون تر پیدا کنیم

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
از بابت توضیحات ممنون ولی من سایت eca v رو دیدم منبع 1.5 آمپری رو میگه 14500 (11 فروردین 98) آی سی tny280 رو تو اینترنت گشتم 16000
شما جایی رو سراغ داری بتونیم آی سی رو ارزون تر پیدا کنیم

این بحث وقتی کاربرد پیدا میکنه که شما برای تولید نیاز به طراحی داشته باشید یا کنار هم نیاز به چنتا تغذیه داشته باشید که از هم ایزوله باشن
دیگه هرگز خرید تغذیه جدا از بازار ارزشی نمیتونه داشته باشه چون معمولا این تغذیه های بازاری محدود هستند و به صورت استاندارد و بازاری تولید میشن
برای یکی دوتا که فکر نمیکنم ارزش داشته باشه وقتتونو با این تغذیه ها هدر بدید

mohammad_azizi

همکار
این بحث وقتی کاربرد پیدا میکنه که شما برای تولید نیاز به طراحی داشته باشید یا کنار هم نیاز به چنتا تغذیه داشته باشید که از هم ایزوله باشن
دیگه هرگز خرید تغذیه جدا از بازار ارزشی نمیتونه داشته باشه چون معمولا این تغذیه های بازاری محدود هستند و به صورت استاندارد و بازاری تولید میشن
برای یکی دوتا که فکر نمیکنم ارزش داشته باشه وقتتونو با این تغذیه ها هدر بدید
من به یک شرکت ذوب یه وسیله دادم و از همین تغذیه های آماده استفاده کردم 2 ماه کار کرد و تغذیه سوخت در حالی که همین وسایل در اکثر شرکت ها کار می‌کنند ومشکلی نداشته اند و به گفته مهندس برق اون شرکت بخاطر هارمونیک هر وسیله ای اونجا کار نمی‌دهند
آیا با این نرم افزار می‌شود تغذیه ای طراحی کرد که در بد ترین شرایط کار کند و باعث خرابی نشود؟

اگه یه سایت برای خرید اینترنتی وسایل معرفی کنید ممنون میشم

آخرین ویرایش:

saeeddelshad0020

همکار
من به یک شرکت ذوب یه وسیله دادم و از همین تغذیه های آماده استفاده کردم 2 ماه کار کرد و تغذیه سوخت در حالی که همین وسایل در اکثر شرکت ها کار می‌کنند ومشکلی نداشته اند و به گفته مهندس برق اون شرکت بخاطر هارمونیک هر وسیله ای اونجا کار نمی‌دهند
آیا با این نرم افزار می‌شود تغذیه ای طراحی کرد که در بد ترین شرایط کار کند و باعث خرابی نشود؟

اگه یه سایت برای خرید اینترنتی وسایل معرفی کنید ممنون میشم
سلام
در اکثر درایور های صنعتی از این نوع تغذیه استفاده میشه.رعایت نکاتی از قبیل فیلتر ورودی EMI و قوانین خزش و پیچش در ترانس و طراحی pcb (که همه این ها در خود نرم افزار ذکر شده) باعث بهبود طراحی میشود.
...البته فروشگاه زیاده از قبیل پایا الکترونیک و جوان الکترونیک و لیون الکترونیک.و ECA.ir

بالا پایین