پروگرامر STK500

• نویسنده موضوع Alma
  • تاریخ شروع

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
با سلام

خوب این بار نوبت پروگرامر STK500 هست سرعت بالا و پشتیبانی عالی و همپنین قابلیت پروگرام پارالل از قابلیت های این پروگرامره

اول چنتا نکته :

1 - این پروگرامر محصول خود اتمل هست و بر مبنای اخرین اپدیت این شرکت طراحی و ساخته شده
2 - سرعت بالایی داره 1.8 مگاهرتز
3 - با استفاده از درگاه USB کار میکنه
4 - از چیپ مخصوص USB با شماره FT232 استفاده شده
5 - خروجی استاندارد SPI اتمل و همچنین درگاه خروجی پارالل رو داره
6 - کاملا با منوال این پروگرامر سازگاره
7 - در خروجی ولتاژ 5 ولت رو دارید
و .....

در ضمن کدویژن و بسکام هم از این پروگرامر پشتیبانی میکنه

برای استفاده از این پروگرامر نیاز به درایور مخصوص FTDI دارید که میتونید از این لینک و یا سایت خود شرکت دانلود کنید.
کلیه اطلاعات مورد نیاز برای ساخت این پروگرامر رو از فایل اپلود شده زیر همین پست میتونید دانلود کنید
فایل هکز و PCB و شماتیک و ....

نمونه ساخته شده این پروگرامر

upload_2015-12-11_1-25-44.png

مشخصات پینهای خروجی کانکتور IDC بزرگ که خروجی پارالل هست به این قراره
برای میکروهای بزرگ

برای میکرو های کمتر از 2 پرت " 8 پینها مثا ATTiny13"

این هم پین های خروجی SPI

فیوزبینهای میکروی پروگرامر رو طبق عکس زیر تنظیم کنید

پیوست‌ها

• STK500.zip
    2.4 مگایابت · بازدیدها: 334
آخرین ویرایش:

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
فرق کلی برخی از پروگرامر های شرکت اتمل و مشخصات و محدودیت های اونها به این صورته

1 - AVRISP
با USB کار میکنه نیاز به تغذیه نداره سرعت بالایی داره 1.8MHz همه AVR هارو ساپورت میکنه مگر اینکه فیوز بیت های SPIEN غیر فعال یا RSTDISBL فعال شده باشه

2 - AVRISP MKII
همه امکانات و محدودیت های AVRISP داره با این تفاوت که PDI هم داره یعنی XMEGA هارو هم میتونه پروگرام کنه

3 - STK500 یا HVAVRISP
باز هم همه امکانات AVRISP رو داره ولی این بار محدودیتی در فیوزبیت ها نداره و در دو مد پارالل و سریال کار میکنه

4 - JTAG ICE
فقط میکروهایی رو ساپورت میکنه که JTAG دارن (16 کیلو فلش به بالاها) سرعت بالا و قابلیت منحصربه فرد دیباگ (اجرای خط به خط برنامه ها بر روی سخت افزار) رو داره این در صورتیه که فیوز بیت JTAG فعال باشه از دست دادن چهار بیت تو پرت C به نامهای (TCK - TMS - TDO - TDI) که JTAG این پینهارو مشغول نگه میداره

البته یه JTAG ICE MKII هم داریم که شاهکاره ATMEL هست و همه امکانات بالا رو یکجا داره البته بجز پارالل این دیگه واقعا اخرشه فقط 350 دلار قیمتشه
باز اگر سوالی باشه در خدمت هستم

farokh

همکار جدید
بسیار عالی. یه زیف سوکت هم برا این پروگرامر ساخته بودین میشه در مورد اون هم توضیح بدید؟

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
بسیار عالی. یه زیف سوکت هم برا این پروگرامر ساخته بودین میشه در مورد اون هم توضیح بدید؟

با سلام

یه دونوع برد برای زیف طراحی کردیم ولی نمونه دوم رو که کوچیکتر هم هست تست نکردم

upload_2016-8-29_22-32-16.png

upload_2016-8-29_22-32-45.png

فایل PCB هم ضمیمه همین پست شده

پیوست‌ها

• ZIF2.pcb
    145.7 کیلوبایت · بازدیدها: 58
  • ZIF1.Pcb
    184.1 کیلوبایت · بازدیدها: 57

s.oloufi

همکار جدید
درود بیکران
فایل های pcb. و شماتیک با چه نرافزاری باز میشه
راستش من چندتا فایل دیگه هم دارم که .pcb هست و نمیدونم با چه نرمافزاری باید بازشون کنم
سپاس

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: s.oloufi

s.oloufi

همکار جدید
ممنون بابت زمانی که برای پاسخ گذاشتین
من این پروگرامرو و با کلی زحمت ساختم (البته pcb رو خودم تو خونه زدم ترتمیز در اومد اما جای top. و bottom رو اشتباه زدم اتصالاترو چک کردم با توجه به شماتیک اتصالات درستِ) تنها مشکلی که دارم تنظیم فیوز بیت هاست . تا اونجایی که فهمیدم تو محیط اتمل استودیو پروگرام کردین و تنظیم فیوز بیت ها هم تو همین محیط شده بعد از نصب اتمل و کلی تحقیق و مطالعه هنوز نتونستم موفق به اپلود هگز بشم یه محبت کنید یا تنظیم فیوز بیت ها تو یه محیط دیگه مث progisp یا بسکام بگید یا نحوه اپلود هگز رو تو اتمل استودیو ممنون از زحماتتون
البته پروگرامر دم دستم usbasp تو محیط اتمل معرفیش کردم اما نتونستم هگز و اپلود و فیوزبیت هارو تنظیم کنم
سپاس بیکران15273218955491922946673.jpg

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
ممنون بابت زمانی که برای پاسخ گذاشتین
من این پروگرامرو و با کلی زحمت ساختم (البته pcb رو خودم تو خونه زدم ترتمیز در اومد اما جای top. و bottom رو اشتباه زدم اتصالاترو چک کردم با توجه به شماتیک اتصالات درستِ) تنها مشکلی که دارم تنظیم فیوز بیت هاست . تا اونجایی که فهمیدم تو محیط اتمل استودیو پروگرام کردین و تنظیم فیوز بیت ها هم تو همین محیط شده بعد از نصب اتمل و کلی تحقیق و مطالعه هنوز نتونستم موفق به اپلود هگز بشم یه محبت کنید یا تنظیم فیوز بیت ها تو یه محیط دیگه مث progisp یا بسکام بگید یا نحوه اپلود هگز رو تو اتمل استودیو ممنون از زحماتتون
البته پروگرامر دم دستم usbasp تو محیط اتمل معرفیش کردم اما نتونستم هگز و اپلود و فیوزبیت هارو تنظیم کنم
سپاس بیکرانمشاهده فایل‌پیوست 810

در خصوص فیوز بیت ها در پست اول توضیحات لازم اراعه شده

upload_2018-5-30_4-40-28.png

حتما دقت کنید که باید فیوز بیت S8535C غیر فعال بشه و فیوز کلاک روی های اسپید و کریستال خارجی قرار بگیره همین
در ضمن میدادید بیرون برد رو میزدن فکر نمیکنم بیشتر از 20 هزار تومن هزینه برمیداشت در عوض هم خیلی اصولی تر و ترو تمیز تر بود هم متالیزه میشد
برای اپلود فایل هگز باید از سربرگ پروگرام اقدام کنید
در صورتی که مشکلی داشتید اعلام کنید تا در روز های انده یه کلیپ اپود کنم

• Like

s.oloufi

همکار جدید
در خصوص فیوز بیت ها در پست اول توضیحات لازم اراعه شده

مشاهده فایل‌پیوست 811

حتما دقت کنید که باید فیوز بیت S8535C غیر فعال بشه و فیوز کلاک روی های اسپید و کریستال خارجی قرار بگیره همین
در ضمن میدادید بیرون برد رو میزدن فکر نمیکنم بیشتر از 20 هزار تومن هزینه برمیداشت در عوض هم خیلی اصولی تر و ترو تمیز تر بود هم متالیزه میشد
برای اپلود فایل هگز باید از سربرگ پروگرام اقدام کنید
در صورتی که مشکلی داشتید اعلام کنید تا در روز های انده یه کلیپ اپود کنم
دوردی دوباره بله کاملا متوجه شدم . راستش با توجه مطالعات ی که کردم از روی کد های هگزی که زیر فیوز بیت ها دیده میشه راهنمایی کوچیک برای تنظیم کردن فیوز بیت ها در پروگرامر های مختلفِ .
در مورد چاپ برد واقعیتش تو شهرمون برد بدون متالیز ازم 75 تومن خواستن شهر کوچیک و هزار و یک داستان چیپ ft232 اصل نتونستم پیدا کنم
و یه ایراد ریزم کاردم داره برا همین pcb رو دوباره باید بزنم و میخوام یه کاری کنم حالا که چیپ اورجینال گیرم نمیاد میخوام یه مبدل با مگا8 بسازم و بجای ft232 بزارم . امیدوارم زیاد سرعت پروگرامر کم نشه و جواب مد نظرم و بده
خلاصه کلام دست بوسیم و ازتون صمیمانه تشکر میکنم بخاطر زمانی که میزارید

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
دوردی دوباره بله کاملا متوجه شدم . راستش با توجه مطالعات ی که کردم از روی کد های هگزی که زیر فیوز بیت ها دیده میشه راهنمایی کوچیک برای تنظیم کردن فیوز بیت ها در پروگرامر های مختلفِ .
در مورد چاپ برد واقعیتش تو شهرمون برد بدون متالیز ازم 75 تومن خواستن شهر کوچیک و هزار و یک داستان چیپ ft232 اصل نتونستم پیدا کنم
و یه ایراد ریزم کاردم داره برا همین pcb رو دوباره باید بزنم و میخوام یه کاری کنم حالا که چیپ اورجینال گیرم نمیاد میخوام یه مبدل با مگا8 بسازم و بجای ft232 بزارم . امیدوارم زیاد سرعت پروگرامر کم نشه و جواب مد نظرم و بده
خلاصه کلام دست بوسیم و ازتون صمیمانه تشکر میکنم بخاطر زمانی که میزارید

خیلی هم عالی
افرین به پشت کارتون
برد های متالیزه رو میتونید سفارش بدید تهران شرکت های مختلفی هست مثل الفا مدار یا کوثر مدار و .... که قیمت های مناسبتری دارن و با سریع و با بهترین کیفیت چاپ میکنن و با پست اراسل میکنن که فکر نمیکنم باز قیمتش به 50 تومن هم برسه
در نظر دارم این بار که سفارش کار داشتم حتما یه تعدادی از همین برد رو کنارشون سفارش بدم که هزینش کمتر بشه

اما در مورد فکر استفاده از مگا 8 به جای ft به نظرم کار درستی نیست و سرعت رو خیلی پایین میاره
به جای این کار میتونید چیپ رو عوض کنید به نظرم حتی اگر ارجیننال هم نباشه باز بهتر از مگا 8 کار کنه
میتونید از ماژول های موجود خرید کنید و چیپش رو دربیارید

موفق باشید

• Like

s.oloufi

همکار جدید
درودی دوباره
راستش از این کار لذت میبرم اینکه pcb رو خودم بزنم صفر تا صد کارام و خودم انجام بدم ;)
حتی هویه دیجیتالم و هم خودم ساختم و تو لیست ساختنی ها هیتر هوای گرم و هم دارم. بعد سالها دوباره برگشتم به دنیای الکترونیک و دوسن دارم یه کارگاه که بیشتر تجهیزاتش رو خودم ساختم و داشته باشم. درمواقع هرچیزی بهانه ای برای یادگیری و کسب تجربه
برد اولی هم اولین تجربه دو رو بود و برد جدیدی که ساختم بی نقص 1 نانو متر نهایت اختلاف پدهام بود و فک نکنم دیگه از این ترتمیز تر بشه تو خونه زد.
برد و پروگرامینگش و الان تموم کردم ولی متاسفانه چیپ مبدلم تو برد قبلی سوخته. ( روی ویندوز 10 و 7 و اوبونتو چک کردم جواب نداد کلا انگار فقط یک مصرف کننده به پورت یو اس بی زدی)
این هفته یه اورجینالش و تهیه میکنم نتونستم حتما فرمایش شما که ایده جالبی ام بود انجام میدم.
بخاطر زحماتتون و پروژه خوبی که زحمتش رو کشیدین هرچقدر تشکر کنم باز کم.
20180608_200441.jpg
20180608_200409.jpg

EHSAN1082

همکار
سلام عرض میکنم : ساعت 3 نصف شب هست و حدود 3 ساعته که دارم روی این پروگرامر کار میکنم و جواب نمیدهد __ در اتمل استودیو شناخته نمی شود درست ....
پورت کام در ویندوز تشخیص داده شده و وقتی در اتمل استودیو 7 گزینه APPLY رو میزنم پیغام ناتوانی در اتصال به STK500 میدهد __ ی نکته فقط : من به جای اتمگا 8535 در این بورد از اتمگا32 استفاده کردم __>>> میتونه این مشکل بشه ؟

آخرین ویرایش:

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
سلام عرض میکنم : ساعت 3 نصف شب هست و حدود 3 ساعته که دارم روی این پروگرامر کار میکنم و جواب نمیدهد __ در اتمل استودیو شناخته نمی شود درست ....
پورت کام در ویندوز تشخیص داده شده و وقتی در اتمل استودیو 7 گزینه APPLY رو میزنم پیغام ناتوانی در اتصال به STK500 میدهد __ ی نکته فقط : من به جای اتمگا 8535 در این بورد از اتمگا32 استفاده کردم __>>> میتونه این مشکل بشه ؟

خسته نباشی واقعا
شما به جای فلان قطعه پیکان میتونی قطعه پراید رو استفاده کنی
اصلا این کجا و اون کجا باید دقیقا میکرویی که استفاده میکنید 8535 باشه در غیر این صورت کار نمیکنه اصلا
توی این پروگرامر در صورتی که همه چی اوکی باشه وقتی که پروگرامر رو به پورت USB متصل میکنید باید LED های دیتای روی پروگرار اونهایی که وسط برد هستند باید دوبار چشمک بزنه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: EHSAN1082

EHSAN1082

همکار
قربونت عزیزم :D:D:Dخو نمیشه قبول ___ اتفاقا ایطوری گفتین خوشحالم کردین و از چیزایی که میدونستم مطمین شدم _ نه ledهای دیتا چشمک نمیزنن اصلا و فقط آیسی ft232 شناخته شد و در اتمل وقتی کانککت میزنم فقط led پایین یعنی txd چشمک سریع میزنه و led کناریش یعنی rxd چشمک نمیزد که فهمیدم response درکار نیس _ اومدم پایه های rx , tx خود میکرو رو اتصال کوتاه کردم و دوباره اپلای زدم ک ایندفعه هردو led ورودی مدار چشمک زد و خیالم راحت شد ک هم آی سی رو درست زدم و هم مسیر سالمه و فردا ایشالا میکرو هم ردیفش میکنم و تست میکنم :rolleyes:_ میشه ی توضیح کوچیک برا جامپرهاش هم بدین ؟؟؟

آخرین ویرایش:

EHSAN1082

همکار
درودی دوباره
راستش از این کار لذت میبرم اینکه pcb رو خودم بزنم صفر تا صد کارام و خودم انجام بدم ;)
حتی هویه دیجیتالم و هم خودم ساختم و تو لیست ساختنی ها هیتر هوای گرم و هم دارم. بعد سالها دوباره برگشتم به دنیای الکترونیک و دوسن دارم یه کارگاه که بیشتر تجهیزاتش رو خودم ساختم و داشته باشم. درمواقع هرچیزی بهانه ای برای یادگیری و کسب تجربه
برد اولی هم اولین تجربه دو رو بود و برد جدیدی که ساختم بی نقص 1 نانو متر نهایت اختلاف پدهام بود و فک نکنم دیگه از این ترتمیز تر بشه تو خونه زد.
برد و پروگرامینگش و الان تموم کردم ولی متاسفانه چیپ مبدلم تو برد قبلی سوخته. ( روی ویندوز 10 و 7 و اوبونتو چک کردم جواب نداد کلا انگار فقط یک مصرف کننده به پورت یو اس بی زدی)
این هفته یه اورجینالش و تهیه میکنم نتونستم حتما فرمایش شما که ایده جالبی ام بود انجام میدم.
بخاطر زحماتتون و پروژه خوبی که زحمتش رو کشیدین هرچقدر تشکر کنم باز کم.
مشاهده فایل‌پیوست 823
مشاهده فایل‌پیوست 822
اینکه میکروت از نوع با پسوند L هست مشکلی نداره ؟؟؟ چون فیوز بیت ها روی high frequency فرکانس بالا یعنی 16 مگاهرتز تنظیم میشن و میکرو با این پسوند فقط تا 8 مگاهرتز را ساپورت میکنه !!!!

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
اینکه میکروت از نوع با پسوند L هست مشکلی نداره ؟؟؟ چون فیوز بیت ها روی high frequency فرکانس بالا یعنی 16 مگاهرتز تنظیم میشن و میکرو با این پسوند فقط تا 8 مگاهرتز را ساپورت میکنه !!!!
لزوما L بودن میکرو عدم پشتیبانی از 16 مگ رو مشخص نمیکنه نهایتا برای این فرکانس گارنتی نشدن ولی کار میکنن

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: EHSAN1082

EHSAN1082

همکار
لزوما L بودن میکرو عدم پشتیبانی از 16 مگ رو مشخص نمیکنه نهایتا برای این فرکانس گارنتی نشدن ولی کار میکنن
باسلام _ تشکر از این پست بسیار عالی _ بورد رو زدم و طبق دستور فیوزبیت ها و برنامه رو روی میکرو تنظیم کردم _ فعلا از پورت سریال استفاده کردم و از سرعت و یکی از مزایاش یعنی تشخیص شماره میکرو لذت بردم _ ایشالا از پورت موازی که استفاده کردم خبرشو میگذارم _ بازم ممنون

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Alma

EHSAN1082

همکار
سلام طرح مشکل با این پروگرامر
فکر میکردم محدودیت تنظیم کلاک در این پروگرامر وجود نداره ولی بنظر اشتباه باشه
روی کلاک کریستال خارجی که گذاشتم در حالت MEDIUM فرکانس فیوز بیت ها شو نخوند و یک کریستال 8 مگاهرتزی گذاشتم و حل شد ولی وقتی روی حالت زیر گذاشتم دیگه فیوزبیت هاش کارنکرد و آی سی فرت شد

پیوست‌ها

• Screenshot (56).png
    Screenshot (56).png
    38.3 کیلوبایت · بازدیدها: 2

Alma

مدیر
پرسنل مدیریت
با این پروگرامر میتونید به راحتی فیوز بیت هارو تغییر بدید و هیچ مشکلی برای میکرو به وجود نمیاد
احتمالا شما با مد ISP به میکرو وصل شدید که اینطوری شده
میکرو رو با استفاده از کانکتور بزرگ روی پروگرامر به صورت پارالل به پروگرامر وصل کنید و فیوز بیت هارو به حالت قبل برگردونید

نکته دیگه در مود ISP چون با استفاده از SPI عملیات پروگرام انجام میشه نیاز هست که کلاک پروگرامر و میکرو بتونن باهم سنکرون بشن لذا در صورتی که میکرو شما در حالت کلاک خارجی یا کریستال خارجی باشه باید منبع کلاک یا کریستال بهش وصل شده باشه یا اگر کلاک کاری میکرو از محدوده مجاز کلاک انتخاب شده پروگرامر پایینتر یا بالاتر باشه باید کلاک پروگرامر رو تغییر بدید

بالا پایین